Ubezpieczenia

sobota, 9 czerwca 2012

Być zdrowym - samozdrowie

Być zdrowym…

Autorem artykułu jest Abete


Czy zastanawiałeś się czasem, co tak naprawdę oznacza bycie zdrowym? Jakie są kryteria zdrowotności dla człowieka? Czy to, że świetnie wyglądam, oznacza, że mój organizm jest w świetnej formie, czy wygląd jest kompletnie bez znaczenia? Jak dbać o zdrowie, co robić, by przez długie lata cieszyć się świetną formą i dobrym samopoczuciem?

O tym, czy jesteśmy zdrowi, decyduje wiele czynników. Należy też pamiętać, że zdrowie definiuje się w dwóch perspektywach: fizyczności i psychiki. Człowiek zdrowy to taki, którego zarówno wygląd, cechy fizyczne świadczą o dobrym stanie organizmu, jak również psychika danej osoby jest w jak najlepszym porządku. Nie można zatem skupiać się tylko na jednym, wybranym aspekcie. Człowiek chory na duszy może przecież świetnie wyglądać, mieć wymarzoną dla innych figurę, a jednak gdzieś w głębi siebie potwornie cierpieć. I odwrotnie, ktoś, kogo nękają różne choroby, może być jak najbardziej zdrowym psychicznie człowiekiem, czerpiącym radość z każdej chwili życia.

O tym, czy jesteśmy zdrowi decyduje kilka rzeczy. Oczywiście można sugerować się wyglądem, jednakże należy pamiętać o samopoczuciu i stanie ducha danej osoby. Z cech fizycznych warto zwrócić uwagę na figurę, cerę, stan paznokci, włosów. Elementy te, choć nie są jedynym kryterium zdrowotności organizmu ludzkiego, niosą w sobie informacje o stanie zdrowia danej osoby. Warto również przyjrzeć się ciężarowi ciała, wynikom badań.

Nieprawidłowości w podstawowych badaniach mogą świadczyć o złym funkcjonowaniu poszczególnych narządów lub po prostu o jakiejś chorobie. Podobnie jest z ciężarem ciała. Można go kontrolować za pomocą wskaźnika BMI. Darmowy kalkulator BMI dostępny jest w sieci i z łatwością można z niego korzystać, podając wartość swojej wagi i wzrostu. Przekroczenie jakiejś normy nie oznacza od razu choroby, ale stanowi sygnał ostrzegawczy, że w przyszłości mogę mieć z tego powodu problemy.

Warto przyjrzeć się zatem swoim nawykom żywieniowym, spożywanym pokarmom, sposobie życia – czy to, co jem, jest w pełni zbilansowaną dietą, czy dostarczam sobie tego, czego potrzebuję do prawidłowego rozwoju, czy zapewniam sobie odpowiednią dawkę ruchu, czy ćwiczę regularnie? Może warto coś w swoim życiu zmienić na lepsze, i nie chodzi tu o to, abyśmy nagle stali się wielkimi sportowcami czy liczyli kalorie w każdym spożywanym kęsie. Trzeba po prostu małymi kroczkami niwelować w naszym życiu to, co złe i niezdrowe, a powstałe w ten sposób luki zapełniać dobrym zwyczajami. Tylko systematycznie i ciągłe stosowanie dobrych wzorców pozwoli cieszyć się zdrowiem przez długie lata i czerpać z życia pełnymi garściami. I choć powiedzenie: „W zdrowy ciele zdrowy duch” nie zawsze jest prawdziwe, to warto, aby w naszym przypadku się spełniło.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz